Dikey Bahçe

Dikey peyzaj
Dikey bahce Uygulamaları
Dikey Bahçeler
Dikey Bahçeler
Dikey Bahçe Sistemi
Dikey Bahçe Sistemi
Dikey Bitkilendirme
Dikey Bitkilendirme
Dikey Bahçe Farklı farklı isimlerde adlandırılır, Yeşil duvar, dikey bahçe, yeşil çatı , gibi, Sadece alanı verimli kullanmak değil aynı zamanda bitkilerin ortamı temizlemesinide sağlar , panellerle evimizin dış duvarlarına yapabileceğimiz gibi evimizin iç duvarlarında uygulayabiliriz, nemi optimize edeceğinden sağlıklıdır, aynı zamanda saglayacagı ambians sayesinde işde odaklanmamızı saglayacagı gibi yaratıcı düşünceleride arttıracaktır..
Bitkiler genel inacın aksine ışık , karbondioksit, uygun ısı , su ve mineraller gibi yaşamsal ihtiyaçları karşılandığı
Dikey bahçe sistemleri , bitkilerin dikey yüzeyler içine yerleştirildiği yeşillikle ilgili altyapıda yeni bir boyut oluşturur. Geleneksel olarak, dikey bahçeler , bitki yüzeylerine doğrudan büyüyen kendinden yapışkanlı kökler, kafes
Son yıllarda, dikey yüzeylerde çeşitli bitkiler yetiştirmek için sayısız çağdaş sistemler geliştirildi. Dikey bahçe Sistemlerin Farklı Kategorileri Dikey bahçe sistemleri üç geniş kategoriye ayrılır: Destek sistemleri Kaset sistemleri Ekme makineleri sistemleri Piyasada ortaya çıkan diğer melez biçimler görülmektedir. Dikey bahçe sistem türleri Destek Sistemleri Bir destek sistemi, kaynaklı tel kafeslere düzenli aralıklarla (genellikle 3 m aralıklarla) monte edilen ekicilerden oluşur. tırmanan bitkileri yapıya yaymak ve böylece 'yeşil goruntu' yaratmak için idealdir. Kaset Sistemleri Kaset sistemleri, metal çerçevelere bağımsız sistemler olarak kolayca monte edilebilen veya duvar yüzeylerine tutturulan büyüyen ortam içeren modüler ünitelerden oluşur. Ekme Makineleri Sistemleri Ekici sistemler, bir yapıya veya çerçeveye düzenli aralıklarla monte edilen tek tek kaplardan oluşur. Sürükleyici veya çeken bitki türleri, yeşil bir bitki örtüsü oluşturduğu için bu tür sistem için idealdir. Cep Sistemleri Bir cep sistemi, en azından iki nem tutma paspası tabakasından imal edilen panellerden oluşur. Bu paspaslar destek için sert bir destek üzerine bağlanır ve cepler bitki yerleşimi için dış katın dışına çıkarılır. Dikey bahçe Sisteminin Bileşenleri 3 temel bileşen var: Bitkiler Sistem ve ortam Sulama Dikey bahçe ekim için farklı yöntemlerle deneyler yaparak birçok farklı sistem geliştirildi. Bununla birlikte, sistemin ve alanın verimliliği, ağırlığı ve uygunluğunun ötesinde başarılı dikey bahçe sistemi için temel kriterler dikim ve sulama faktörleridir. Aynı zamanda dikey bahçe tesisatlarının drenaj çıkışına dikkat ederek duvarın tabanında çirkin bir su birikintileri oluşmasını önlemek de önemlidir.


Tesisin tabanındaki basit drenaj tepsileri veya yeşil duvarı stratejik olarak doğal drenaj çıkışına yerleştirmek için bazı olası çözümler vardır. Bitki Seçimi Bitki seçimi dikey bahçe başarısı için çok önemlidir. Seçilen bitki türleri, sistem türüne, tasarım niyetine, çevresel faktörlere, bütçeye ve beklenen bakım düzeyine bağlıdır. Dikey olarak yetiştirilebilecek çok sayıda bitki türü vardır. Sistemin ince profili ve yer çekimi nedeniyle alt tabaka ortamı hızla kurur ve buharlaşma oranının yüksek olmasına katkıda bulunur. Bu nedenle, kuraklığa dayanıklı bitkiler, tam bir sulama sistemine sahip olmasına rağmen dikey yeşillik sistemleri için daha iyi bir seçimdir. Bununla birlikte, mutlak bir kriter değildir.
Uygun ve zamanında sulama rejimi, uygun ekim medyası ve uygun sistem tasarımı ile çok çeşitli bitkiler yetiştirmek mümkündür.

 

 

 

 

 

 


Canlı duvarlar
Canlı duvarlar
Canlı Duvar
Canlı Duvar
Düşey Bahçe
Düşey Bahçe
Yosun Duvar
Yosun Duvar Uygulamaları
Yeşil Duvar
Yeşil Duvar
Yeşil Duvarlar
Yeşil Duvarlar
dikey peyzaj
Dikey Peyzaj


Hizmetlerimiz!

Araba yolu

, evin ortak kullanım alanlarının ayrılmaz bir parçasıdır ve hem araçlara hem de yayalara erişim sağlar. Aynı anda yayalar ve araçlar için yeterince geniş olmalıdır. Güvenlik açısından, sürücü sokağa dik açı yapacak ve bitki veya yapılar sürücünün görüşünü engellememelidir. Yolların düzgün bir şekilde drenajı için en az% 1 eğim olmalıdır. % 10'dan fazla eğim kışın tehlikeli olacaktır.

Dışarıda yaşamak için bir veranda isterseniz

Konum önemli bir husustur. Bir veranda  evinizin alanlarına uygun olmalıdır. Çoğunlukla güneşlenmek için kullanacaksanız, muhtemelen yatak odasından çıkmak isteyeceksiniz. Orada yemek ya da eğlenmeyi planlıyorsanız, mutfağa veya aile odasına yakın bir yere yaptırın . Elbette, kap,ı yerler, yerleşim seçeneklerinizi sınırlandırabilir. Göz önünde bulundurulması gereken diğer faktörler, güneş ışığına maruz kalma, yaz rüzgarları, iyi görüş ve gizliliktir.
Veranda boyutu avluyu, avlu alanını ve aile büyüklüğünü ne için kullanmak istediğinize bağlı olacaktır. Aileler  için 64 metrekarelik sabit yüzeyli veranda alanı uygun bahçe mobilyaları seçimi ile yeterli olacaktır.
Bir veranda evden % 1-2  eğim aşağıda  olmalıdır.